Baronka Barfot byla nalezena mrtvá v FastSmøla pár set metrů od hnízda. Baronka byla zřejmě zabita v teritoriální bitvě s jiným orlem.
Úvodní forografie Baronka s mláďaty Elle a Melle v roce 2019
Byla to velká a mocná orlice, v roce 2019 si zranila nohu a boj o území pro ni mohl být dlouhý a obtížný. Možná byla i stará, její věk není znám. Baronka odvedla skvělou práci na ostrově Smola: Od roku 2011 odchovala na hnízdě dvanáct orlů. A možná ještě víc, pokud hnízdila s jiným samcem před baronem Blue .

Baronka v roce 2018 na hnízdě s mladou samičkou Elidou

Hnízdo orlů mořských se nachází v Norsku na ostrově Smola.
Pár společné hnízdil téměř deset let. Začalo to v roce 2011. Před rokem 2011 bylo hnízdo neobývané téměř 30 let, do té doby nemáme informace o činnosti v této oblasti. Chovatelský úspěch tohoto páru byl dobrý a každý rok vyprodukovali mláďata, Baron a Baronessa byli velmi schopní a dobří rodiče.
Po smrti Baronky byly vidět kolem hnízda další samice, ale Baron Blue nemá s žádnou úzké vazby. Naposledy s ním byla viděna čtyřletá samička. V této roční době jsou na ostrově pozorovány další páry orlů, kteří se chystají hnízdit, Baron Blue je sám. Šance, že letos zahnízdí, jsou tedy velmi malé.

Samec orla mořského Baron Blue Foto: Kjell Pedersen


Na ostrově Smola je nejhustší populace hnízdících orlů mořských na celém širém světě. Proto se ornitologové rozhodli pro umístění kamery a sledování hnízdění. Smola je ideální místo! V oblasti kde se hnízdo nachází, hnízdí více než 50 párů orlů mořských. Norská populace zahrnuje v současné době kolem 3500 chovných párů. Norsko má více než polovinu celé světové populace mořských orlů.
Kameru instaloval Svein Junge s týmem.
Ostrov se nachází v dostatečné vzdálenosti od nejbližší osady. Třífázový kabel vede v délce 1 km na mořském dně, na ostrově se kopal 100 metrový příkop.
V roce 2015 byl obraz přenášen prostřednictvím rádiového spojení. Byly instalovány 2 sady přepínání v případě výpadku. V roce 2016 má nordmøre energiverk optický kabel (NEAS) na ostrov z orlího hnízda. Umožňuje tak větší šířku pásma a vyšší rozlišení.Takže obraz je v plném HD rozlišení.

Technická základna je 50 metrů od hnízda, je to vodotěsná skříňka, která obsahuje, zásuvky, pojistky, dvě 12V baterie jako záloha v případě výpadku napájení, bezdrátový router, mixážní pult atd.
Veškeré vybavení, včetně kamer, audio zařízení, energetických a rádiového spojení, bylo zřízeno v zimě 2014. Dráty ke kameře v blízkosti hnízda jsou maskovány kůrou a všechny kabely jsou zakopané v zemi.
Projekt získal potřebná povolení ke sledování hnízdní oblasti životního prostředí a klimatu oddělení v kraji More og Romsdal a norské přírody inspekce (SNO). Za předpokladu, že ptáci nejsou rušeni.

Baronka byla nalezena mrtvá

Baronka Barfot byla nalezena v FastSmøla pár set metrů od hnízda.

Zde byla nalezena. Hnízdo je na ostrově v horní části obrázku.

Zdroj: streambird.no

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)