Hnízdo orlovců říčních se nachází v lesní oblasti Lipka v severozápadním Polsku. Přenos je zajištěn spoluprácí Státních lesů a polských energetických sítí.
Lesní čtvrť Lipka se stará o hnízda orlovců říčních v Polsku. Pár těchto velmi vzácných ptáků (asi 30 párů hnízdí v zemi) hnízdí po mnoho let na jedné z umělých plošin umístěných na stromě. Před několika lety se orlovci přesunuli na sloup vysokonapěťového přenosového vedení. Bohužel během zimy bylo hnízdo zničeno. Okamžik jeho rekonstrukce byl použit k instalaci kamery v blízkosti ptačího hnízda.


O projektu ochrany orlovců

V noci je hnízdo osvětleno velmi slabým (proto je černobílé) infračerveným světlem, které umožňuje pozorovat ptáky, ale pro orlovce je neviditelné.

Jedná se o první přenos z hnízda orlovců v Polsku. Původci vysílače chtějí nejen umožnit pozorování jednoho z nejvzácnějších druhů dravců, ale také uvědomit si jejich úlohu v přírodě.
Podle ochrany výboru, organizace, která sledovala dravé ptáky po celá léta, počet hnízd, zřízených na sloupech se zvýšil v posledních letech. V roce 2013 byly z 27 hnízd řízených KOA čtyři postaveny na sloupech. Bohužel, jejich ocelová konstrukce není dobrým základem pro hnízda, které jsou rychle zničeny, a padající větve způsobují poruchy elektrického vedení. Instalace speciálních plošin (např. pod hlídaným hnízdem) na místech zaměřených orlovců by mohla zvýšit populaci těchto krásných predátorů.Orlovci jsou druhy podléhající přísné ochraně, vyžadující aktivní ochranu, ochranné zóny kolem svých hnízd. Orlovci říční jsou umístěny v polské červené knize zvířat a v příloze směrnice o ptácích.
Na hnízdě hnízdí pár orlovců samička ROSZPONKA a sameček SZUWAREK. Samička snáší obvykle tři vajíčka.


Online přenos z hnízda :

Orlovec říční webkamera z hnízda v Polsku

Videozáznamy:

Přílet na hnízdo 21.3.Orlovci na hnízdě

ROSZPONKA i SZUWAREK na hnízděSamička kope hnízdící misku

Páření při západu slunceSamička na hnízdě

Orlovci na hnízděOdebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)