Hnízdo orlů bělohlavých, je postavené na dubu v odlehlém údolí na soukromém pozemku v severní Iowě v Decorah.

Online přenos zajišťuje Nezisková organizace Raptor Resource Project, která byla založena v roce 1988 Bobem Andersonem. Specializuje se na ochranu sokolů, orlů, orlovců, jastřábů a sov. Vytváří, vylepšuje a přímo udržujeme více než 50 hnízdních lokalit a hnízd, zajišťujeme školení v oblasti hnízdění a vyvíjí inovace v oblasti řízení a sledování hnízdišť, které přibližují lidi přírodnímu prostředí. Jejich posláním je zachovat a posílit populace dravých ptáků a podporují novou generaci ochranářů.

Tým RRP orlům na stromě postavil platformu a na ní základ nového hnízda. Orli si postupně hnízdo upravili. Samec se jmenuje Mr. North. Samice je Decorah North Female, zvaná DNF, která v létě roku 2018 nahradila samici paní North.

Sezóna 2021

DNF položila první vajíčko 16. února, druhé 19. února.

První orlík DN13 se vylíhl 25. března 2021, druhý DN14 se vylíhl o dva dny později 27. března 2021

Oba orlíčci jsou silní a aktivní. Oba vstávají a jsou připraveni jíst, když jim rodič jídlo nabídne. DN13 je větší a silnější, ale DN14 se také pohybuje, aby získal kousnutí. Během prvního týdne dojde k úžasnému růstu, kdy orlíci, kteří váží 85 gramů nebo méně, pravděpodobně zvýší svou váhu na přibližně 450 gramů! Jejich zobáky také rychle rostou během prvních pár týdnů – aby lépe uchopily jídlo. Jejich zrak bude jasnější. Než se nadějeme, pokusí se vyrazit z té hluboké hnízdní mísy. Jejich malé růžové nožičky se během druhého týdne začnou měnit na žlutou. DNF a pan North nabízejí malá jídla mnohokrát denně a udržují orlí mláďata pod kontrolou. Orlíci nebudou schopni termoregulovat svou tělesnou teplotu, dokud jejich šedé termální peří neshodí a nevyroste nové přibližně za 10-14 dní.

Během krmení si můžeme všimnout sourozenecké rivality. Zápasy jsou u většiny orlů normální součástí dospívání. Rodiče nezasahují a orlíčci se učí cenné lekce o přežití – kdy se podřídit a kdy být agresivní, jak se vplížit a ukořistit potravu – a také získat sílu a koordinaci. Oba nebudou vždy jíst při každém krmení, ale během celého dne budou mít oba příležitost získat to, co potřebují.

Online přenos z hnízda:

Orel Bělohlavý – hnízdo Decorah Sever

Videozáznamy:

Sameček krmí první vylíhnuté mládě

Mládě vykukuje z hnízdní misky

Vylíhl se druhý orlíček

Máma a táta krmí orlíčky

Samička krmí orlíčky při východu slunce

Zdroj: Raptors resource Org videozáznamy Lizm

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)