Hnízdo orlů nejmenších se nachází v přírodním parku Els Ports, na jihozápadní hranici Katalánska.
Orel nejmenší je velký jako káně, s rozpětím křídel kolem 120 cm. Zčásti je jednobarevně hnědý, zčásti světle sivý, má téměř bílou spodní část těla a černé špičky křídel. Na ramenou má světlé skvrny.
Orli nejmenší hnízdí na stromech a koncem dubna nebo začátkem května samice kladou dvě vejce a asi 37 dní na nich sedí, přičemž sameček svou partnerku na kratší čas střídá. Přestože orli kladou dvě vejce, jen zřídka vyvedou i dvě mláďata. Zhruba po 35 dnech začíná mládě zkoušet létat, ve stáří 45 dnů je už zcela přepeřené a koncem srpna, tj. po 55 dnech, z hnízda odlétá.


Hnízdění 2022

Samice, která letos obsadila hnízdo, je dospělá, to znamená, že se vylíhla před rokem 2021. S největší pravděpodobností ještě nikdy nehnízdila, takže by mohlo jít o její první hnízdění.
Nová samice snesla první vejce sezóny 2022, 25. dubna, druhé 28. dubna.
První mládě se vylíhlo 3. června, druhé 5. června.


Národní park dels Ports se nachází v horách mezi Catalunya, Valencie a Aragonií. Skládá se z vápencových hor s útesy a soutěskami vytvarovanými dvěma řekami Matarranya a Ulldemo. Els Ports je dokonalým útočištěm pro milovníky přírody, chodce a horolezce. Hory se tyčí do vysokého bodu na Mount Caro (1447 m), zatímco na Roques de Benet najdete velkolepé skalní útvary. Na nižších svazích jsou bukové a dubové lesy a místa, kde se můžete vykoupat v říčních bazénech – oblíbené je Toll de Vidre u Arnes.
Masiv Els Ports, který se nachází mezi Katalánskem, Valencií a Aragonií, je vápencový masiv se strmým a strmým reliéfem, který byl humanizován již od pravěku. Přírodní park Ports, vyhlášený v roce 2001, zahrnuje 35 050 hektarů katalánské části těchto hor. I přes intenzivní humanizaci je dnes prezentován jako divoký přírodní prostor plný divoké zvěře
Pro milovníky divoké zvěře je tu spousta zajímavých a rozmanitých druhů zvířat a pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout kozorožce španělské, divočáky, srnce, vydru a kočku divokou. Pro mnoho ptáků nabízí Els Ports ideální prostředí k životu a hnízdění. Nejpozoruhodnější jsou velcí dravci (sup, orel skalní, orel jestřábí, jestřáb lesní, sokol stěhovavý, výr a letní hnízdiči, orel krátkoprstý, orel nejmenší. K dalším vzácnějším chráněným druhům patří skalník modrý, žluva, brhlík, šoupálek krátkoprstý nebo skorec šedý.
V parku a jeho okolí je mnoho pěkných vesnic, Horta Sant Joan s malým Picassovým muzeem, Pauls a na jihu Mas de Barbarans. Kanceláře parku s informacemi o parku a jeho aktivitách jsou v Roquetes.
Některé z nejvýznamnějších katalánských monumentálních stromů, největších živých bytostí na planetě, lze nalézt v Els Ports.

Online přenos z hnízda

Orel nejmenší – přírodní park Dels Ports

Videozáznamy

Samička snesla první vajíčko


Druhé vajíčko

3. června se vylíhlo první mládě


4. června se začalo líhnout druhé mládě

5. června se vylíhlo druhé mládě

Zdroj: Àguila calçada – Parc Natural dels Ports, videozáznamy: S&M Türkatar

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)