Na Nový rok se dlouholetý pár sokolů stěhovavých z UC Berkeley, Annie a Grinnell, rozloučil s rokem 2021, ale zjevně ne jeden s druhým. Chování námluv bylo pozorováno poprvé od doby, kdy se Grinnell 17. listopadu vrátil do kampusu poté, co byl napaden rivalem v říjnu.


Jedna ze tří webových kamer na Campanile, kde dravci od roku 2017 vyprodukovali 13 kuřat, zachytila nadějnou aktivitu na římse 93,5 metru vysoké zvonice.
Budoucnost dravců jako páru je na pochybách už od 29. října, kdy byl Grinnell nalezen zraněný na odpadkovém koši v Berkeley a převezen do Lindsay Wildlife Rehabilitation Hospital ve Walnut Creek. Zatímco se tam léčil, samička Annie začala vyžadovat párové chování se samcem sokola zapojeným do Grinnellova útoku a oba byli viděni létat a přistávat spolu v kampusu.
„Nový samec začal vykazovat podobné chování při námluvách jako Annie… a ve skutečnosti se chvíli dvořil docela intenzivně,“ řekla Lynn Schofield, ornitoložka, která je členem Cal Falcons.
Obecně platí, že každoroční stmelování Annie a Grinnella začalo v polovině ledna ukázkami úklonu hlavy a přípravou jejich hnízdní budky na věži. Obvykle se začali pářit „naostro kolem Valentýna a snášení vajíček probíhalo celkem konzistentně kolem 10. až 15. března.

Ale již 2. ledna, byla Annie spatřena odpoledne na webové kameře na místě hnízda, což naznačuje, že „je právě teď v chovatelském myšlení,“ upřesnila Schofield. Annie „škrábala“ hnízdo, připravovala ho tak, že si lehla na břicho a kopala do štěrku, aby vytvořila malou prohlubeň.

Annie byla viděna v neděli 2. ledna 2022 na hnízdě, kde snášela vejce od roku 2017, což naznačuje její zájem o chov letos. (Obrázek Cal Falcons)

Mary Malec z Cal Falcons, která monitoruje hnízda místních dravců pro oblast regionálního parku East Bay a vede posádky dobrovolníků, kteří dohlížejí na sokoly v areálu Berkeley, uvedla, že Annie a Grinnell byli pravidelně viděni na věži a na dalších stavbách na západě. kampusu, když byl Grinnell propuštěn z nemocnice.
„Vědí, že jsou kolem sebe,“ řekla. „Mluvili spolu a létali spolu, ale tohle je poprvé, co mezi nimi někdo viděl námluvy.“ S prodlužujícími se dny je to doba, kdy se chování namlouvání začíná zvyšovat.“ Nedávno byli Annie a Grinnell často viděni na Campanile za tmy, což naznačuje, že jeden nebo oba spí na vnějších římsách věže. Hnízdní budku nepoužívají, s výjimkou případů, kdy tam jsou vejce nebo kuřata, během období hnízdění, ale zůstávají blízko hnízda, aby bránili své území.


Od příchodu Annie a Grinnella do kampusu koncem roku 2016 nemnožící se dospělí draví ptáci často kroužili kolem Campanile a hledali příležitost, jak jim vzít domov. V říjnu Grinnella zranil samec a samice sokola stěhovavého, kteří ho pronásledovali z jeho území.

Ale cizí samec, který zpočátku projevil zájem o Annie, „nebyl viděn už několik týdnů. Grinnell „vypadá, že se vyléčil úžasně“ poté, co utrpěl poškození horního zobáku, ránu na bradě a krku a měl zraněné levé křídlo, uvedla ornitoložka.

Během několika hodin poté, co byl 17. listopadu propuštěn před Lawrence Hall of Science po ošetření zranění v Lindsay Wildlife Rehabilitation Hospital, Grinnell odletěl zpět do svého domova na Campanile. (Foto: Bridget Ahern)

Zlomená špička jeho zobáku dorůstá a pozorovatelé v kampusu „nezaznamenali žádnou ztuhlost jeho křídel, jako bylo vidět bezprostředně po jeho propuštění,“ řekla. „Stále můžete vidět, že některá z jeho letek jsou zlomená, ale u sokolů se peří vyměňuje pouze jednou ročně, obvykle na začátku podzimu, po dokončení chovu. Grinnell byl viděn na úspěšném lovu a ukázal „bouli na krku“, což svědčí že se dobře najedl.


Malec poznamenala, že Cal Falcons je vděčný za péči, které se Grinnellovi dostalo od Lindsay Wildlife Experience. „Bylo užitečné, že k jeho zranění a zotavení došlo mimo období rozmnožování, takže měl čas se zotavit.“
“ Zprávy o shledání sokolů vyvolaly radostnou reakci na sociálních sítích Cal Falcons s více než 15 000 zhlédnutími videa o námluvách na Twitteru, téměř 3 000 na Instagramu a téměř 3 500 na Facebooku. Komentáře byly zaslány až z Japonska, Austrálie a Spojeného království, řekla Peterson a dodala, že „mnoho lidí to uvítalo jako nejlepší možný způsob, jak začít rok 2022“.
Další dobrou zprávou pro následovníky Cal Falcons je, že Sequoia, samec sokola stěhovavého, mládě Annie a Grinnella z roku 2020, byl spatřen na vodárenské věži v Santa Clara. „Nevíme, jestli pracuje na zakládání chovného území, nebo ho používá jen jako zimní zastávku,“ řekla.

Sequoia, potomek sokolího páru Annie a Grinnell z UC Berkeley z roku 2020, byl nedávno viděn na vodárenské věži v Santa Clara. (Foto Craig Ow)

Pokud jde o Annie a Grinnella, v nadcházejících měsících existuje potenciál pro další drama, uvedli experti Cal Falcons.
Nemůžeme vědět s jistotou, zda Annie a Grinell zůstanou spolu, protože je stále dost času na to, aby nový samec (soupeř) nebo úplně jiný samec přišel a vyzval Grinnella na souboj. Podobně by mohla přijít nová samice a pokusit se nahradit Annie.
Nyní je Grinnell zpět na věži a doufáme, že to to signalizuje, že Annie a Grinnell hodlají být v nadcházející sezóně znovu spolu a doufáme, že i v dalších sezónách.

Online přenos

Sokol stěhovavý – Berkeley

Videozáznam
1-1-22 Annie a Grinnell zahajují rok 2022 námluvami

Zdroj: Cal Falcons, news.berkeley.edu

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)