Ježci patří k ohroženým druhům hmyzožravců. Listopad je pro ježky období přípravy na přezimování. Ježci mají poměrně velké teritorium, proto musí mít možnost na zahradu přicházet i odcházet, třeba pod plotem nebo brankou. Aby zimu ve zdraví přežili, musí ježci dosáhnout hmotnosti 650-700g. Ježek s nižší hmotností nemá příliš velkou naději na přežití, proto bychom se měli takového jedince ujmout. Většinou se jedná o mláďata, která se nestačila dostatečně vykrmit.Pro přezimování ježci potřebují prostor chráněný před velkým mrazem a vlhkostí.

Čím je ježek užitečný

Ježek patří mezi hmyzožravce, patří k užitečným druhům, které nám pomáhají na zahradách spásat nebezpečný hmyz. Hlavní složkou jeho potravy jsou housenky, brouci, žížaly a slimáci. Většinou čenichá a hledá potravu v zemi, hlasitě přitom funí, dovede ulovit i hraboše, hada nebo žábu. Shánění potravy věnuje obvykle jen pětinu dne, ve zbytku odpočívá, za jednu noc dokáže ježek zkonzumovat až 70 g potravy. Ovšem na podzim, pokud není dostatečně vykrmený, se může jeho aktivita zvýšit.

Na našem území žijí dva druhy ježků: ježek západní a ježek východní.

Ježek západní žije na okrajích lesů, na pasekách, v křovinatém terénu, v parcích a zahradách nebo ve městech. Dříve obýval především Čechy, poté se rozšířil i na Moravu. Ježek východní pochází ze stepí, které kdysi pokrývaly jihovýchod a východ Evropy, a tak si víc než ježek západní libuje na suchých a teplých místech, hlavně v nížinách, jako jsou lomy a rokliny, křovinaté meze a stráně, sady a zahrady, Od západního ho odlišíme podle neuspořádaných, jakoby rozcuchaných bodlin. Ježek západní je má uhlazené jedním směrem a stejnoměrně tmavobíle pruhované, ježek východní má bodliny neuspořádané (všemi směry), nepravidelně pruhované a hlavně jich má asi jen 6000, tedy o 1000 míň než ježek západní.

Úkryt pro ježky

Abychom pomohli chránit ohrožené ježky, je třeba vytvořit jim na našich zahradách co nejvhodnější podmínky k jejich přezimování. Můžete jim zakoupit nebo vytvořit dokonalý zimní úkryt ze dřeva.
Měl by mít rozměry stěn asi 40 × 50 centimetrů (šířka, délka), výšku nejméně 30 cm.
Třetinu vyplníme natrhaným senem či listím.
Vchod by měl být prodloužený a mírně svažitý směrem ven, aby do něj nezatékalo.
Do otvoru ve stropě či zadní stěně vsuneme trubku, kterou vyvedeme ven tak, aby skrze ní dovnitř nezatékalo a aby se nemohla ucpat.
Ježci si jej možná oblíbí natolik, že v něm zůstanou i po zimě a vychovávají zde mladé.
Ježci si příbytek obvykle najdou sami, ale můžeme je navést i pamlskem položeným před vchod.
Domek umístíme na klidné místo, kde nebude ježek rušen a kam nefouká studený vítr, dovnitř dáme trochu trávy a celý ho zahrabeme listím, aby splynul se zahradou. Později už s domkem nehýbeme.


Kdy ježci potřebují pomoc?

Ježci mohou potřebovat lidskou pomoc v několika případech:
Jedná-li se o zraněného nebo nemocného ježka. Takový ježek se obvykle obtížně pohybuje, může být na něm krev, je malátný a při dotyku rukou nenaježí bodliny a nestočí se do klubíčka.
Je-li ježek nalezen venku během dne. Zdravý ježek je aktivní od soumraku do brzkého rána. Je-li ježek aktivní během dne, znamená to, že je nemocný, zraněný, vyhládlý anebo slepý.
Je-li ježek nalezen venku během zimy. Nepříznivé zimní období přežívají ježci v zimním spánku – hibernaci. Pokud je ježek aktivní během zimy, došly mu nejspíš energetické zásoby nutné pro hibernaci.
Je-li ježek zachycen v síti či lapen v jiné pasti. Ježek se může zamotat do různých typů sítí, může se zachytit v plotě či spadnout do jímky, kanálu, zahradního jezírka či bazénu.
Má-li ježek na podzim nízkou hmotnost. Na úspěšné přezimování potřebuje ježek hmotnost minimálně 600 – 700 g. Pokud váží koncem října méně než 400g nebo v listopadu méně než 600g, bez lidské pomoci zimu pravděpodobně nepřežije.
Jedná-li se o osiřelé mládě. Může se stát, že ježčí mláďata osiří, když jejich matka zahyne. Tato mláďata o hmotnosti 30 – 50g potřebují okamžitou pomoc. Osiřelá mláďata se poznají tak, že jsou nalezena mimo hnízdo, pískají a jsou často podchlazená.
Ježky můžete i přikrmovat. Jako hmyzožravci potřebují zásadně masitou potravu. Nepohrdnou psími nebo kočičími granulemi menšího rozměru. Naopak jim škodí kravské mléko, pečivo a všechna kořeněná nebo solená jídla.
Pokud jste nalezli ježka, který potřebuje lidskou pomoc, předejte ho do nejbližší záchranné stanice pro volně žijící živočichy.

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)