Hnízdo orlů bělohlavých se nachází na soukromém pozemku v destinaci Captiva na ostrově Sinabel na Floridě.
Online přenos zajišťuje společnost American Eagle Foundation.
American Eagle Foundation (AEF) poskytuje živé vysílání z divokého hnízda od 1.12.2020
Samička byla pojmenována Connie, sameček se jmenuje Joe


Loňská sezóna skončila dříve, než se čekalo. Connieina vejce se nevylíhla. Doufáme, že letos bude sezona lepší.
Již více než 30 let se nadace American Eagle věnuje ochraně orla bělohlavého prostřednictvím ochranných, vzdělávacích a rehabilitačních programů.
AEF denně pečuje o více než 70 neuvolnitelných dravců a dalších ptáků, včetně největší sbírky neuvolnitelných orlů bělohlavých na světě, kteří sídlí v Eagle Mountain Sanctuary. Tito ptáci jsou neuvolnitelní kvůli trvalému tělesnému postižení nebo lidské socializaci.
Samička Connie snáší vejce pravidelně začátkem listopadu. Nyní můžeme sledovat přípravu hnízda, která zahrnuje donášku nových větví a měkkého hnízdícího materiálu.

Orel bělohlavý

Orel bělohlavý je čtvrtý největší orel na světě. Jde o dravého ptáka z čeledi jestřábovitých. Díky své majestátnosti se orel bělohlavý stal americkým národním ptákem, symbolem republikánského ducha. Orel bělohlavý používá jedno hnízdo i 35 let. Nejčastěji se vyskytuje u mořského pobřeží, v povodích řek a u jezer Severní Ameriky a severovýchodní Sibiře.
Dospělý jedinec má hnědé peří na těle a bílé na hlavě a ocasu. Ocas nemá příliš dlouhý a jeho tvar poněkud připomíná trojúhelník. Samci i samice jsou zbarveni stejně. Zobák, pařáty a duhovky má orel bělohlavý svítivě žluté. Na neopeřených pařátech má krátké silné prsty s velkými drápy. Drápem na zadním prstu probodává životně důležitá místa na těle oběti, zatímco předními prsty ji drží nehybnou. Má velký zobák hákovitého tvaru se žlutým ozobím. Nedospělý jedinec má hnědé peří s bílými skvrnami až do svého pátého (výjimečně čtvrtého, vzácně i třetího) roku, kdy pohlavně dospívá. Orel bělohlavý je velký pták s délkou těla 70–102 centimetrů, rozpětím křídel 1,68–2,44 metru a hmotností 2,5–7 kilogramů. Samice je zhruba o čtvrtinu větší než samec, průměrná hmotnost u nich je 5,8 kg a u samců 4,1 kg. Rozměry těla se mění podle zeměpisné polohy – nejmenší jedinci žijí na Floridě, kde samec jen výjimečně přesahuje váhu 2,3 kg a rozpětí křídel 1,8 metrů, a naopak největší žijí na Aljašce, kde velká samice může přesáhnout i váhu 7,5 kg a rozpětí 2,4 metrů.


Jeho hnízdo je největší ze všech hnízd ptáků v Severní Americe, používá ho opakovaně po více let a každý rok přidává nový materiál. Může dosahovat hloubky až 4 metry, šířky 2,5 m a váhy 1 tuny. Hnízdo staví z větví většinou na velkých stromech poblíž vody. Když okolo nejsou stromy, může se zahnízdit na zemi. Samice snáší jedno až tři vejce ročně, ale jen vzácně se stává, že přežijí všechna tři mláďata. Na vejcích střídavě sedí samec i samice, zatímco druhý partner hledá potravu nebo materiál na hnízdo.
V přírodě se dožívá průměrně dvaceti let, ti nejstarší mohou žít až třicet let a v zajetí ještě déle. V jednom případě se jedinec chovaný v zajetí v New Yorku dožil 50 let. Stejně jako rozměry je i délka života ovlivněná místem výskytu.

Online přenos z hnízda

Orel bělohlavý – Captiva, Florida


Videozáznamy:

Instalace kamerového systému

Nová sezóna Connie a Clive


Samička se samečkem na hnízdě

Zdroj: Window To Wildlife, videozáznamy Baiba

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)