Letos jsme měli speciální sezónu sledováním rodiny albatrosů LGL, LGK a jejich mláděte Tiaki, ale také sledováním sousední rodiny RLK, GLG a jejich mláděte SSTrig. Mladá samička Tiaki odletěla na moře 25. září 2021 ve věku 244 dní. Tiaki dostala své oficiální maorské jméno, což znamená chránit, uchovávat a pečovat.


Tiaki, stejně jako všechna mláďata na Taiaroa Head, se líhnou v inkubátoru, aby se zabránilo při líhnutí zamoření vajíčka larvami much. Do hnízda během líhnutí strážci umisťují umělé vejce. Po vylíhnutí strážci přinesou nově vylíhnuté mládě k sedícímu rodiči na hnízdě.
Na začátku hnízdění chodí strážci k hnízdům dvakrát denně, aby mláďata zvážili a zkontrolovali. Později chodí na kontrolu a vážení jednou týdně. Zpočátku mláďata váží v malém pytli a jak rostou přechází vážení do velkého koše.
Tiaki ráda „zahradničila“ a stavěla svá hrací hnízda. Denně cvičila křídla, aby byla silnější a sebevědomější. Tiaki vzrušeně vítala rodiče přicházejícího na krmení a jak rostla, odvážila se na území svého souseda SSTriga. Tiaki byla společenská a ráda se přátelila s volavkou, králíky, a nakonec s mláďaty ostatních albatrosů dole pod kopcem.
Tiaki zesílila a často synchronizovala se SSTrigem a ostatními kuřaty. Nakonec se naučila vznášet. 25. září 2021 Tiaki roztáhla křídla, dívala se přes vodu a uletěla – rozloučila se se všemi svými věrnými fanoušky.
Tiaki byla vybavena vysílačem GPS těsně před tím, než odletěla, takže budeme moci její cesty příští rok sledovat.

Odkaz na migrační mapu:

https://my.wildlifecomputers.com/data/map/

Nyní se do Taiaroa Head budou postupně vracet albatrosi k dalšímu chovu.
Albatros královský tráví 80% svého života na moři a na pevninu se vrací pouze k chovu. Délka těla severních královských albatrosů je přibližně 1,2 metru, hmotnost 6-8 kg. Severní královský albatros je jedním z největších mořských ptáků na světě, s rozpětím křídel až tři metry. Jeden z nejdéle žijících ptáků na světě, který se pravidelně dožívá 40 let. Samice snáší jedno vejce v říjnu až listopadu. Doba inkubace trvá 75-86 dní (průměr 79).
Mláďata se líhnou v lednu až únoru a opouštějí hnízdo v září a říjnu. Maximální rychlost Albatrosa je kolem 110 km.


Online přenos:

Albatros královský webkamera z hnízdění

Speciální video prezentace vytvořila a vyrobila Lady Hawk

Zdroj: Royal Cam Albatross Group New Zealand, Lady Hawk

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)