Hnízdo alkounů obecných se nachází na ostrově Seal NWR u pobřežního státu Maine. Alkouni tráví většinu času na moři, každým rokem přilétají na ostrov, aby zde zahnízdili ve skalních štěrbinách. Obvykle snáší dvě vejce, na kterých se pár střídá v inkubaci, která trvá přibližně 32 dní. Mládě se po vylíhnutí během jednoho dne dokáže vyškrábat z nory.


Alkoun obecný je středně velkým druhem alky (délka 32-38 cm, rozpětí křídel 49-58 cm). Dospělí ptáci ve svatebním šatu jsou celí černí s bílým polem v křídle. Dvakrát byl pozorován také v České republice. Většina kolonií alkounů obecných hnízdí na Aljašce. Obvykle kladou vajíčka ve skulinách na skalnatých útesech.
Přezimují v různých oblastech, ale nejedná se o ptáky, kteří by migrovaly na velké dálky. Výjimečně se stěhují i na otevřené vody.
Alkouni mají tendenci obývat pobřežní vody a přilétají na půdu pouze k chovu. Jejich hnízdiště jsou obvykle skalnaté pláže, útesy nebo ostrovy. Místa s velkou vegetací jsou nevhodná pro hnízdění, protože mohou sloužit jako stanoviště pro dravce, jako jsou krysy nebo norky.
Stejně jako papuchalci se alkouni ponoří pod vodu k lovu i do hloubky jednoho metru, ačkoli papuchalci se ponoří mnohem hlouběji. Strava alkounů se liší od místa a sezóny. Krom ryb tvoří jejich jídelníček i korýši, měkkýši, hmyz nebo zelené řasy.
Obecně, severní populace alkounů konzumuje korýše a kraby. Jižní populace jedí převážně mělké vodní ryby.
Alkouni se v létě shromažďují, aby vytvořili chovné kolonie. Samice snáší kuželovité vejce na holou skálu. Mláďata se zdržují v hnízdě jen několik týdnů a pak začnou svůj život na moři v doprovodu dospělého samce. Po pár měsících bude mladistvý alkoun dostatečně zralý a začne svůj samostatný život.

Hnízdění 2021

První vejce samička snesla 30. května
Druhé vejce 2. června
Mláďata se vylíhla 30. června

Online přenos z hnízda zajišťuje nezisková organizace explore.org. a nezisková ochranářská organizace Audubon.
Posláním společnosti National Audubon Society je „chránit a obnovovat přírodní ekosystémy se zaměřením na ptáky, ostatní divokou zvěř a jejich stanoviště ve prospěch lidstva a biologické rozmanitosti Země“. Od roku 1905 je vizí společnosti Audubon svět, ve kterém se daří lidem i divoké zvěři.
¨


.
Online přenos z hnízda:

Alkoun Obecný webkamera z hnízda

Videozáznam

Krmení mláďat

Zdroj Arlene Beech

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)