Hnízdo orlů bělobřichých se nachází v australské přírodní rezervaci Newington v Sydney Olympic Park, v blízkosti řeky Parramatta.


Společnost EagleCAM byla založena v roce 2009 od té doby vysílá živě. Program EagleCAM byl založen a financován malou skupinou dobrovolníků, kteří nadále vyvíjejí a provozují technologii, která přenáší orly bělobřiché na obrazovku. Videorekordéry s vysokým rozlišením poskytují velmi dobrý detailní pohled na všechny akce na hnízdě. BirdLife Australia poskytuje lidem příležitost pozorovat ptáky v jejich přirozeném prostředí.

Orel bělobřichý

Orel bělobřichý žije v jihovýchodní Asii v oblasti od Indie a Srí Lanky až k Austrálii. Vyhledává pobřežní vody, řeky, jezera, vodní nádrže. Délka těla je 70 – 90 cm, hmotnost 2,5 – 4,2 kg. Samice jsou větší než samci. Jejich mohutná křídla s rozpětím až 2 m jsou lehce tvarovaná do V. V jeho jídelníčku nalezneme ryby, vodní ptáky, želvy i mořské hady, které loví přímo z hladiny a jen výjimečně se výrazněji namočí. Také pojídá mršiny a napadá menší ptáky, které donutí upustit kořist. Hnízdí v blízkosti vody, kde si na stromech staví velké hnízdo. Orli mají velikost snůšky od jednoho do tří vajec, přičemž průměrná velikost snůšky jsou dvě vejce. První mládě, které se vylíhne, obvykle zabije svého sourozence. Inkubační doba je 35 až 44 dní. Vejce inkubuje jak samec, tak samice. Mláďata opouštějí hnízdo po 65 až 95 dnech, zůstávají se svými rodiči ještě jeden až čtyři měsíce a osamostatní se ve věku tří až šesti měsíců.


Sezóna 2022

První vajíčko sezóny 2022 samička snesla 8. června, druhé 12. června
18. července se vylíhlo první mládě SE29
Druhé mládě SE20 se vylíhlo 20. července.

Online přenos z hnízda

Orel bělobřichý – webkamera


Videozáznamy:

Vylíhlo se první mládě SE29

Lady krmí své nové mládě SE29. V tomto videu můžeme vidět dírku ve vejci č. 2


Vylíhlo se druhé mládě SE30

Lady krmí SE30


Samička Lady krmí mláďata, záběry zblízka

Zdroj: Sea-EagleCAM, videozáznamy Lady Hawk

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)