Hnízdo orlů bělobřichých se nachází v přírodní rezervaci Newington v Sydney Olympic Park, v blízkosti řeky Parramatta v Austrálii.

Orel bělobřichý
Orel bělobřichý žije v jihovýchodní Asii v oblasti od Indie a Srí Lanky až k Austrálii. Vyhledává pobřežní vody, řeky, jezera, vodní nádrže. Délka těla je 70 – 90 cm, hmotnost 2,5 – 4,2 kg. Samice jsou větší než samci. Jejich mohutná křídla s rozpětím až 2 m jsou lehce tvarovaná do V. V jeho jídelníčku nalezneme ryby, vodní ptáky, želvy i mořské hady, které loví přímo z hladiny a jen výjimečně se výrazněji namočí. Také pojídá mršiny a napadá menší ptáky, které donutí upustit kořist. Hnízdí v blízkosti vody, kde si na stromech staví velké hnízdo.
Orel bělobřichý hraje významnou úlohu v kultuře některých austrálských kmenů.
Mláďata mají jiné zbarvení než dospělí, na hlavě mají krémově zbarvené peří, kromě hnědého pruhu za očima. Zbytek peří je tmavě hnědé barvy se smetanovou barvou na špičce a bílého peří na kořeni ocasu. Opeření dospělých se vyvíjí asi v pěti letech věku.
Námluvy pro orly bělobřiché začínají tím, že samec a samice vokalizují v duetu. Poté následují letecké ukázky – včetně kroužení, pronásledování, kotrmelců a přetahování se zatnutými drápy. Toto chování se vyskytuje po celý rok, ale jeho frekvence se zvyšuje, jakmile nastane období rozmnožování. Jakmile si orel bělobřichý najde partnera, zůstane s ním po celý život. Pokud však jeden z nich zemře, je nahrazen dalším.
Orli mají velikost snůšky od jednoho do tří vajec, přičemž průměrná velikost snůšky jsou dvě vejce. První mládě, které se vylíhne, obvykle zabije svého sourozence. Inkubační doba je 35 až 44 dní. Vejce inkubuje jak samec, tak samice.


Po 65 až 95 dnech života mláďata opouštějí hnízdo. Mláďata zůstanou se svými rodiči ještě jeden až čtyři měsíce a osamostatní se ve věku tří až šesti měsíců. Orlům bělobřichým trvá po vylíhnutí tři až sedm let, než dospějí. Období rozmnožování se u jednotlivých lokalit liší. Vyskytuje se od října do března v Indii, od května do listopadu na Nové Guineji, od června do prosince v Austrálii a od prosince do května v celé jihovýchodní Asii. V každé z těchto lokalit trvá období rozmnožování přibližně sedm měsíců a alespoň částečně nastává během jara a/nebo léta. Je to proto, že období rozmnožování orlů bělobřichých může být negativně ovlivněno nízkými teplotami, které snižují úspěšnost chovu dospělých jedinců, míru přežití mláďat orlů a dostupnost kořisti.
Orli bělobřiší jsou nejzranitelnější vůči vyrušení na začátku období rozmnožování. Pokud jsou vyrušeni, mohou opustit své hnízdo a po zbytek sezóny mají nižší úspěšnost rozmnožování. Velké hnízdo tohoto druhu se pohybuje v průměru od 1,2 do 1,5 m na šířku a 0,5 až 1,8 m do hloubky a skládá se z klacků, listů, trávy a mořských řas. Většinu stavby hnízda provádějí samci. Hnízda jsou znovu používána a každý rok orli přidávají materIál, takže některá hnízda mohou být až 2,5 m široká a 4,5 m hluboká. Hnízda orla bělobřichého se nacházejí na vysokých stromech, vysoko na útesech nebo v nízkých keřích.

Společnost Eaglecam byla založena v roce 2009 od té doby vysílá živě přenos z hnízda z Discovery Centerv přírodní rezervaci Newington v Sydney Olympic Park, v blízkosti řeky Parramatta.
Program EagleCAM byl založen a financován malou skupinou dobrovolníků, kteří nadále vyvíjejí a provozují technologii, která přenáší Sea-Eagles na obrazovku. Videorekordéry s vysokým rozlišením poskytují velmi dobrý detailní pohled na všechny akce na hnízdě. BirdLife Australia poskytuje lidem příležitost pozorovat ptáky v jejich přirozeném prostředí.
V Sydney Olympic Park Sea-Eagles mají orli mírné zřetelné rozdíly. Ty nejsou snadno vidět a mohou se měnit světlem a úhlem pohledu. Samička Lady má na pravém křídle výrazný strakatý vzor. Sameček Dad tyto znaky nemá. Samice je větší než samec.

Sezóna 2022

První vajíčko sezóny 2022 samička snesla 8. června, druhé 12. června

Online přenos z hnízda:

Orel bělobřichý – webkamera


Videozáznamy:

První vajíčko sezóny 2022


Druhé vajíčko

Zdroj: EagleCam, animaldiversity.org, videozáznamy Edith P

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)