Hnízdo čápů černých se nachází v národním parku Karula v Estonsku. NP Karula má nejvyšší hustotu populace čápa černého v Estonsku. Hnízdo černých čápů bylo nalezeno v únoru 2016 členy Eagle klubu. Na jaře roku 2018 se polovina starého přírodní hnízda zhroutila. Urmas Selis před návratem čápů z migrace postavil na části starého hnízda nové umělé hnízdo. Při stavbě umělého hnízda bylo možné použít velkou větev jako podpěru pro hnízdo v levé části, pravá strana je podporována výztuhou. Materiál byl převzat ze staré části hnízda, smrkové větve jsou z padlého stromu a je z nich utvořená základna. Mikrofon je umístěn asi 1,8 m na další větší větvi od hnízda.


Letos ornitolog Urmas Selis na hnízdo instaloval novou kameru. Má noční vidění a funkci mírného zoomu. Ornitologům zoom umožní identifikovat potravu, kterou do hnízda přinesli dospělci a umožní lepší pohled na mláďata. Národní park Karula na jihu Estonska je ideálním místem pro hnízdění a rozmnožování čápů černých.

Po zmizení samce Jana z hnízda (na kameře 2) v okrese Jõgeva byla tři přeživší mláďata převezena na veterinární kliniku Estonské zemědělské univerzity, kde se o ně staral Madis Leivits, veterinář věnující se divokým zvířatům. Čápi byli na umělém hnízdě, kde byli krmeni speciální maketou která připomínala čápa černého.


Odebrání mláďat z hnízda v okrese Jõgeva

28.června bylo v plánu jedno z čapích mláďat umístit v noci do hnízda v NP Karula. Urmas Selis se vydal na cestu, ale projekt musel být nakonec odložen na další noc. Samička Kaia se rozhodla po delší době trávit noc na hnízdě, její vyrušení by mohlo mít katastrofické následky.
Urmas se vrátil s mládětem na kliniku. Celé hnízdo bylo ten den přesunuto z vnitřního izolačního boxu ven. Po umístění mláděte na hnízdo přidal do hnízda také ryby. Ráno doktor Madis zjistil, že nejmenší mládě spadlo z hnízda a mělo velmi vážně zlomené křídlo. Zlomenina byla příliš komplikovaná na chirurgický zákrok a neslučovala se se životem mláděte, proto byla provedena eutanazie. Možná čápi začali bojovat o ryby a nejmenší se objevili ve špatné pozici. Hnízdo je asi 1 m od země, ale pro docela tlusté mládě by to mohlo být příliš vysoké, kdyby spadlo na stranu, s otevřeným křídlem.
30. června se ornitolog a koordinátor společnosti Kotkaklubi, Urmas Selis v noci opět vydal k hnízdu a kolegou Ainem. Byla to skvělá a vyčerpávající práce uprostřed noci! Ain byl na zemi, Urmas na hnízdě. V 2:07:39 Urmas začal kroužkovat mláďata.


Kroužky a míry
A16 723
zobák přesně 100 mm, křídlo 295 mm, váha 2390g

A16 724
křídlo 280 mm, 95 mm zobák, 2150g hmotnost

A16 725
křídlo 235 mm, zobák 87 mm, hmotnost 1800g

Poté obebral z hnízda nevylíhnuté vejce. V 02:35 přidal mládě do hnízda v 02:37 dal na hnízdo ryby.
Mládě z Jõgeva dostalo jméno Bonus. Jeho identifikační kroužek je 7184
Bonus neviděl po dobu 24 dní dospělého čápa. Všechno, co právě teď vidí a zažívá, je pravděpodobně velmi nové a matoucí (a také trochu děsivé). Snad se Bonus bude moci poučit z toho, co vidí od svých nových sourozenců.


Online přenos z hnízda:

Čáp černý – webkamera z hnízda v Estonsku

Videozáznamy:
Urmas Selis kroužkuje mláďata a přináší do hnízda mládě


Bonus našel šišku

Všichni jedí ryby, které přinesl Urmas na hnízdo


Bonus se brání před Kaia

Karl přiletěl a Bonus žebrá a jí se svými sourozenci Kaia byla na hnízdě, dokud se Karl nevrátil domů. To byl pro Bonuse stres. Pro Bonuse je Kaia cizinka.

Zdroj: Kotkaklubi, videozáznamy Simoninna, Liznm

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)