Hnízdo čápů černých se nachází v estonském kraji Jõgevamaa. Toto chovné území je známé od konce 90. let, kdy zde úspěšně hnízdili čápi černí po mnoho let. Po roce 2004 zůstalo hnízdiště prázdné. Čáp černý se vrátil do hnízda viděného v kameře teprve před rokem nebo dvěma. Je to staré umělé hnízdo. Ornitologové postavili novou platformu brzy na jaře roku 2021. Vzhledem ke kritické situaci čápa černého v Estonsku je malým zázrakem, že se sem čápi vrátili.


Čáp černý

Čáp černý je z čeledi čápovitých. Čáp černý je velký, převážně černý pták s bronzovým leskem, červeným dlouhým zobákem a bílým břichem. Mezi samicí a samcem není téměř rozdíl. Mláďata jsou matně hnědá s šedozeleným zobákem.
Tento plachý,vzácnější obyvatel horských lesů, pahorkatin a lužních lesů žije jednotlivě a velmi skrytě. Hnízdo z klacků a větví bývá schováno v lesích v korunách starých stromů nebo na skalách. Je rozšířen ve většině střední a východní Evropy a v mírnějších oblastech Asie až po Dálný východ. Evropské a západoasijské populace táhnou na zimu do střední a západní Afriky, ostatní do Indie a Číny.
Živí se převážně rybami a dalšími drobnými živočichy, které loví hlavně v menších vodních tocích. Snáší obvykle 3–6 vajec. Oba rodiče se v jejich zahřívání střídají. Inkubační doba vajec se udává 32–38 dní. Protože však rodiče sedí obvykle již od prvního vejce, je celková doba sezení 35–46 dní. Oba také mláďata na hnízdě krmí nejméně další dva měsíce (až 73 dní). V té době jsou již mláďata schopná letu, ale zůstávají ještě přibližně další dva týdny na hnízdě, kde je rodiče přikrmují. Pohlavně dospívají ve třech letech, někdy je udáváno rozmezí 3–5 let.
Čáp černý je monogamní druh – po dobu hnízdění má tedy stálého partnera. V jednotlivých letech však své partnery střídá.


Hnízdění 2022

1.dubna – začalo živé vysílání. Jan a Janika už byli v hnízdě
Janika snesla celkem šest vajec.
První vejce Janika položila 15. dubna, druhé 17. dubna, třetí 19. dubna, čtvrté 21. dubna, páté 23. dubna a šesté vajíčko 25. dubna.

22. května se vylíhla tři mláďata, 23. května se vylíhlo čtvrté mládě, 24. května páté mládě.


Online přenos z hnízda:

Čáp černý – webkamera z hnízda v Estonsku

Videozáznamy:

Vylíhlo se první mládě


Druhé mládě je na světě

Třetí mládě


Samec Jan krmí mláďata, líhne se čtvrté mládě

Čtvrté mládě je na světě


Líhne se vajíčko č.5 v šestém je malá dírka

Vylíhlo se páté mládě

Zdroj: Kotkaklubi, videozáznamy Trine, liznm

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)