Hnízdo orlovců říčních se nachází v oblasti Kurzeme – Saldus. Tato oblast hnízdění orlovců říčních je známá od roku 1989, kdy bylo nalezeno hnízdo na borovici. Na počátku 90. let bylo do smrku instalováno umělé hnízdo, bohužel se strom v roce 1996 zlomil. Poté hnízdili orlovci na různých suchých stromech. V listopadu 2007 instaloval Aigars Kalvāns umělé hnízdo na borovici, která byla v roce 2010 poprvé obývána párem orlovců říčních. Hnízdění bohužel ten rok nebylo úspěšné. Od roku 2012 do roku 2015 bylo hnízdo obýváno a hnízdění bylo úspěšné – v roce 2012 zde orlovci odchovali tři mláďata, jedno v roce 2013, dva v roce 2014 a tři v roce 2015. V roce 2016 bylo hnízdo osídleno, ale hnízdění bylo neúspěšné. V roce 2017, kdy byl v tomto hnízdě nainstalován online kamerový systém, orlovci úspěšně hnízdili a odchovali dvě mláďata.

V roce 2018 zde hnízdil stejný samec, jako v předchozím roce – Teo a samice jménem Tija. Tija položila 3 vejce a začala je inkubovat, ale 1. května byl živý steem poškozen bouřkou a my jsme nemohli sledovat další vývoj v hnízdě. V roce 2019 se Teo vrátil do hnízda, ale utvořil pár s novou samicí Vita / 28 hnízdění nebylo úspěšné. V roce 2020 Teo a Vita / 28 měli tři vejce, vylíhlo se jedno mládě, které z hnízda odnesl jestřáb.

Kamerový systém vytvořili Jānis Ķuze, Jānis Rudzītis a Aigars Kalvāns a jeho údržbu pomáhá také Jānis Jansons.

Teo akrobat

Sezóna 2021

24. března – byl spuštěn online přenos z hnízda
8. dubna se vrátil sameček Teo na hnízdo
9. dubna přiletěl na hnízdo kroužkovaný orlovec K33, který se na hnízdě objevoval již v roce 2017, kroužkován byl jako mládě 07.07.2014. 51 km od tohoto hnízda.
10. dubna se na hnízdě objevil další cizinec

Online přenos z hnízda

Orlovec říční – webkamera z hnízda v Lotyšsku

Videozáznamy:

Sameček Teo se vrátil z migrace na hnízdo


Teo akrobat

Teo přilétá na hnízdo s rybou, následuje ho cizí orlovec

Teo je napaden jestřábem

Návštěva jestřába na hnízdě

Zdroj: .dabasdati.lv, Inatra V, liznm, Marika

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)