Již desátý rok hnízdí orli bělohlaví v Pittsburghu ve čtvrti Hayse.
Samička orla bělohlavého v Pittsburgh Hays snesla své první vejce sezóny v pátek 11. února kolem 18:30, což znamená jejich 10. období rozmnožování na silně zalesněném svahu nad řekou Monongahela. Podle odhadů místních biologů je pár prvním párem orlů bělohlavých, který se za více než 150 let úspěšně rozmnožil na území Pittsburghu.

Když orli v Hays poprvé hnízdili v roce 2013, existovalo pouze jedno další aktivní orlí hnízdo v okrese Allegheny, v Crescent Township. Populace orla bělohlavého byla v té době stále klasifikována Pennsylvánskou komisí jako ohrožená. Populace orla ve státě se po vládních ochranách a intervencích odrazila. Komise Pennsylvania Game Commission reintrodukovala 88 orlů z Kanady v 80. letech 20. století.

„Za předpokladu, že budeme mít i nadále čisté řeky a že tam bude spousta stanovišť, uvidíme v průběhu času v našem regionu více orlů bělohlavých,“ řekla Samara Trusso, která je supervizorkou péče o divokou zvěř pro jihozápadní region komise. Nyní jsou v okrese Allegheny čtyři další orlí páry.
PixCams spolupracovala s komisí na instalaci prvního živého vysílání hnízda orla bělohlavého ve čtvrti Hays pro hnízdní sezónu 2014. Nyní spolupracují s Audubon Society of Western Pennsylvania, aby zajistili živý přenos. „Věděl jsem, že to bude populární,“ řekl Bill Powers z Murrysville, majitel PixCams. „Vidět orlí hnízdo v Pittsburghu byl obrovský příběh,“ řekl. „Myslel jsem, že to bude další velká věc, a ukázalo se, že to tak bylo.“
Webová kamera přilákala miliony zhlédnutí a používá se jako pomůcka při výuce přírodních věd v regionu. Powers si nemyslí, že by bez živé webové kamery byla stejná úroveň veřejného povědomí o místních orlech bělohlavých. „Kamera byl mechanismus, který přivedl orly bělohlavé do vašeho obývacího pokoje,“ řekl. Webová kamera v průběhu let zachytila velkou část neštěstí rodiny orlů v Hays, včetně útoků mývala a výrů virginských a trojnásobné ztráty hnízd kvůli pokáceným stromům. Nejpřekvapivější okamžik páru nastal v roce 2017, kdy silný vítr svrhl jejich hnízdní strom poté, co samice snesla první vejce v období rozmnožování.
Orli během několika dní postavili nové hnízdo a úspěšně odchovali jednoho orla. Orli Hays odchovali od začátku hnízdění před deseti lety celkem 15 mláďat. Obvykle odchovávají jedno až dvě kuřata ročně. Loni a v roce 2014 však úspěšně vychovali tři. Během hnízdní sezóny je několik vajec sneseno postupně s odstupem dvou až tří dnů. Oba rodiče inkubují vejce nepřetržitě po dobu 35 dnů, než se vylíhnou.


Online přenos z hnízda:

Orel bělohlavý – webkamera Pittsburgh

Videozáznamy


První vajíčko sezóny 2022

Sameček poprvé vidí vejce


Sameček chrání vajíčko

Zdroj: triblive.com, videozáznamy PixCams

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)