Hnízdo se nachází v severní Satakuntě a od roku 2005 v něm každoročně hnízdí orlovci říční. Samec Ossi má na pravé noze kroužek. Kroužek byl načten z fotografií z kamer v letech 2017 a 2018 a podle údajů o kroužkování se samec vylíhl v Sastamala Karku v roce 2009. Samice Alma je bez kroužku a neexistují žádné informace o místě jejího vylíhnutí.
Pro monitorování hnízd byla získána příslušná povolení jak od vlastníků půdy, tak od Střediska pro hospodářský rozvoj, dopravu a životní prostředí jihozápadního Finska.


Napájení pro přenos obrazu je založeno na dálkově ovládaném světelném fotovoltaickém systému. Na úrovni hnízda je nainstalována uzemněná a dálkově ovládaná kamera, ze které se obraz přenáší prostřednictvím mobilního připojení, aby jej mohli všichni lidé vidět. Na projektu se podílejí Seppo Pitkänen, stavební architekt, Juhana Pitkänen, inženýrka fotovoltaického systému, a Hannu Kero, M.Sc.

Hnízdění 2021

Samička Alma se vrátila z migrace 9. dubna 2021
Sameček Ossi byl poprvé spatřen na hnízdě 12.dubna 2021
První vajíčko Alma položila, 19. dubna, druhé 22. dubna a třetí 25. dubna.
Mláďata se začala líhnout v květnu, první se vylíhlo 27.května, druhé 29. května a třetí 31. května.

Alma a Osii

Mláďata v hnízdě prosperovala, rodiče denně přinášeli několik ryb a společně se o mláďata pečlivě starali.
25. června tuto idylku narušil krkavec. Krkavec přistál na stromě poblíž hnízda, samička Alma se ho snažila vyhnat z území. Alma letěla společně s krkavcem k lesu, kde byla během útoku zraněna a oba ptáci skončili na zemi, kde bitva pokračovala. Alma se již nedokázala dostat ze země. Brzy poté dorazila na bojiště liška, která samičku roztrhala a snědla.
Toho krkavec využil, vletěl na hnízdo a začal útočit na mláďata, nejprve na nejmladší a potom na starší. Po útoku vzal kus ryby z hnízda a odletěl. Nejmladší mládě bylo zabito, ale dvě starší mláďata přežila. Samec Ossi se vrátil do hnízda s čerstvou rybou v pařátech a vetřelce vyhnal. Bohužel je prakticky nemožné, aby mláďata dále vychovával jen jeden z rodičů. Mláďata potřebují oba rodiče, aby je krmili, chránili před horkem a predátory.
Společnost Alma a Ossi’s Nest situaci konzultovala s řadou odborníků, a nakonec došli k závěru, že jedinou možností pro větší mláďata je jejich odebrání z hnízda, ošetření a přemístění na jiné hnízdo.


Online přenos z hnízda webkamera 1

Orlovec říční – hnízda ve Finsku


Videozáznam:

UPOZORNĚNÍ!!! VIDEOZÁZNAM NENÍ VHODNÝ PRO CITLIVÉ POVAHY

Zdroj: saaksilive.fi, videozáznam KostyaTM

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)