Hnízdo orlů mořských se nachází v Durbe. Toto hnízdící teritorium je známé od roku 2014. Hnízdo si orli postavili zhruba 25 metrů nad zemí. Přenos dat v síti 4G zajišťuje LMT. V březnu 2017 hnízdo obsadila dvojice orlů mořských, kterým pozorovatelé hnízda dali jména Milda a Raimis. V letech 2018, 2019 a 2020 tento pár úspěšně hnízdil – každý rok vychoval dvě mláďata.


Letošní sezónu hnízdění orlů mořských provázejí tragické události. Po tři roky byl samec Raimis příkladným otcem, čtvrtý rok přinesl hnízdu potíže, když Raimis náhle zmizel. Nečekané události v hnízdě upoutaly pozornost celého Lotyšska a světa.
Samice Milda volala pohřešovaného samce, protože je velmi závislá na samci o pomoc během období hnízdění. Samec nereagoval, ale objevili se cizí ptáci, osamělí samci, kteří projevili zájem o tuto samici a území.
Jeden ze samců po konfliktech nahradil chybějícího samce, ale viděli jsme, že podpora mladého samce pro samici byla nedostatečná pro úspěšné hnízdění. Během úspěšného hnízdění, kdy se líhnou kuřata, je samec velmi aktivní při krmení. Obvykle nosí mnohem více jídla, než kolik mohou ptáci v hnízdě sníst. Během této doby měl být v hnízdě dostatek jídla, ale zde jsme zaznamenali celkový nedostatek jídla. Mladý samec nebyl od začátku zapojen do hnízdní sezóny. S přípravou na hnízdní sezónu začínali orli koncem roku. Tento konkrétní případ, který jsme sledovali pomocí kamery, ukazuje jeden příklad toho, co se v přírodě děje.

Online přenos z hnízda:

Orel Mořský webkamera


Hnízdění 2021 – Nejdůležitější události

1.ledna byl spuštěn online přenos z hnízda

12.března Milda položila první vejce

15. března druhé vejce

18.března pozdě v noci Milda položila třetí vejce

Záběr na tři vajíčka


27.března v 19:26 Raimis po odpolední směně odletěl. Poté už ho nikdo neviděl. Střídání na hnízdě, poslední pozorování Raimise

29. března – přiletěl k hnízdu cizinec a znepokojoval Mildu

Útok prvního cizince na hnízdo.

Druhý útok


Následovalo neklidné období dvou týdnů, kdy Mildu často navštěvovalo několik cizích orlů. Milda zůstala na hnízdě a starala se o vejce. 3. dubna odpoledne, poprvé za dva týdny poté, co Raimis zmizel, Milda několikrát odletěla, ale po každém výletu se brzy vrátila.

4.dubna – Mildina poprvé nechává vajíčka dlouho samotná

7.dubna v 6:47 přiletěl na vrchol stromu hnízda cizinec s podivným hlasem. Hlas tohoto samce se zcela lišil od hlasů cizinců, které byly slyšet poblíž hnízda poté, co Raimis zmizel. Hlas měl vysoký, jako mladý pták. Později tohoto samce účastníci fóra pojmenovali Chips.

8.dubna začaly ve tmě boje poblíž hnízda a na hnízdě. Boje pokračovaly až do rána. Neklid pokračoval po 11:00 daleko v lese. Během těchto bojů byl samec Chips zjevně schopen vyhnat druhého samce.

11.dubna Mladý samec Chip na hnízdě

Milda odlétá a Chip zkoumá vejce

14.dubna – Nový samec začal inkubovat vejce, na hnízdě zůstal celou noc


21.dubna se vylíhlo první mládě

22.dubna nový samec přinesl první rybu

Samec se snaží nakrmit kuřátko

24.dubna se vylíhlo druhé mládě


26.dubna žádné jídlo, Milda opouští hnízdo a mláďata umrznou

POKUD JSTE CITLIVÉ POVAHY NEDOPORUČUJEME TOTO VIDEO SLEDOVAT!

Milda ráno opustila hnízdo v tu dobu mláďata byla stále v pořádku. Dlouhou dobu zůstali orlíčci ve sněhu a chladu. Do hnízda přiletěl mladý samec Chip a hlídal je, ale nezahříval. Po čase orlíčci uhynuli. Milda se vrátila a přistála na vrcholu stromu. Pak skočila do hnízda. Viděla, že kuřata jsou mrtvá. Vytrhla z kuřat peří. Poté upravila hnízdní misku a začala inkubovat zbylé vejce.


Vyjádření lotyšského fondu pro přírodu:

Je možné, že Mildě bylo jasné, že podmínky krmení jsou takové, že mláďata nebudou moci být dostatečně krmena. Proto takový vývoj. Toto hnízdo nám v této sezóně přineslo opravdu nečekané události, ale vidíme, že hnízdění v takových podmínkách nemůže být úspěšné. Milda si s největší pravděpodobností uvědomila, že nebude schopná mláďata krmit. Pro ptáky je důležitější zajistit jejich přežití než jejich potomků (za každou cenu), protože budou moci v produkci potomků pokračovat i příští rok.
Ornitolog Jānis Ķuze to okomentoval : „O tom, co jsme pozorovali v hnízdě v Durbe, lze stručně říci – příroda je příroda. Rozhodujícím faktorem pro tento výsledek byl nedostatek jídla. Instinkt nebyl pro mladého samce tak silný, takže přísun potravy byl nedostatečný. V důsledku toho se chování samice změnilo a ona opustila hnízdo a mláďata. Když mládě již nevykazuje známky života, promění se v potravu pro samici a je naprosto normální, že jsou mrtvá mláďata snědena“.

27. dubna se na hnízdě objevil jiný cizinec a snědl nevylíhnuté vajíčko

Raimis a Milda vzpomínkové video

Zdroj: Dabasdati.lv Forums, Inatra V MSanmaelo, Liznm, Nordri

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)