Iniko (1031), mádá samička kondora kalifornského, která loni přežila ničivý požár v hnízdní dutině sekvoje u záchranné centra v Big Sur se v sobotu 4. prosince vrátila do divočiny v San Simeonu v Kalifornii.
Iniko, která se rok zotavovala v zoo v Los Angeles se vrací domů do svého hejna, kde bude moci létat na stejných územích jako její matka, královna Redwood Queen (190) a její sourozenci Kodama (646) a Pasquale (914).
Mladou samičku Iniko převezli záchranáři do letové klece v San Simeonu 13. října. Před odjezdem byla Iniko označena černým tagem na křídlech s oranžovým číslem 31 (zkratkou pro #1031) a radiovým vysílačem. Biologové jí kvůli této značce udělili přezdívku ′′ halloweenská královna ′′.


Spolu s Iniko byly vypuštěny další dvě mladé samičky kondora kalifornského Dian (1011) a Rachel (1042).

Iniko na hnízdě v sekvoji

Kondor kalifornský

Kondor kalifornský je největším suchozemským ptákem Severní Ameriky. Je celý černý s bílým pruhem na spodní straně křídel a holou hlavou, jejíž zbarvení se pohybuje od nažloutlé po jasně červenou. Ze všech americkým ptáků má také největší rozpětí křídel (2,5 až 3 metry) a patří i mezi nejtěžší z nich (7 až 11 kg). Jeho potravu tvoří převážně mršiny. Je zároveň i jedním z nejdéle žijících ptáků světa, může se totiž dožít až 50 let.


Během 19. století byl u jeho populace zaznamenán drastický pokles, který byl způsoben zejména lovem, častou otravou olovem a ničením jeho přirozeného biotopu. V roce 1987 proto vláda Spojených států schválila ochranný program, jehož cílem bylo pochytat zbývajících 22 do té doby volně žijících jedinců a umístit je do San Diego Wild Animal Park a do Zoo v Los Angeles. Zde se po mnoho let dařilo kondory kalifornské úspěšně rozmnožovat, a tak v roce 1991 došlo k zpětné reintrodukci do volné přírody. Projekt na záchranu kondora kalifornského je dodnes nejdražším ochranářským opatřením v historii Spojených států.

Online přenos:

Kondor kalifornský – rehabilitační centrum Big Sur

Videozáznamy:

Vypuštění mladých kondorů do volné přírody


Iniko po vypuštění na krmelišti předvádí svá mohutná křídla

Iniko s dalšími kondory den po vypuštění

Zdroj: Ventana Wildlife Society,videozáznamy Lady Hawk, Cali Condor

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)