Hnízdo orlů mořských se nachází v okrese Durbe u města Liepāja v západním Lotyšsku. Toto hnízdící teritorium je známé od roku 2014. Hnízdo se nachází zhruba 25 metrů nad zemí. Kamera byla na strom umístěna na konci ledna 2015. Online přenos z hnízda zajišťuje lotyšský fond pro přírodu.


Kamera je umístěna tak, aby sledovala přírodní procesy bez lidského zásahu. Pořadatelé přímého přenosu nezasahují do přírodních procesů, s výjimkou případů, kdy jsou ptáci poškozeni v důsledku lidské činnosti.

Latvijas Dabas fonds

V průběhu evoluce jsou draví ptáci kvůli přežití druhu adaptováni na to, aby jim vyrostlo tolik mláďat, kolik mohou nakrmit a vždy se více živí starším mláďata, aby přežila. Adaptace – obětovat nejmladší mláďata – se u dravců vyvíjela miliony let, je nezbytná pro přežití druhu.

Historie

V roce 2015 hnízdo obýval pár orlů Durbe a Roberts. Byla snesena dvě vejce, ze kterých se vylíhlo jedno mládě.
V letech 2016 a 2017 se majitelé hnízda několikrát změnili a hnízdění nezačalo ani v jednom ze dvou let. V březnu 2017 hnízdo obsadil pár orlů mořských, který pozorovatelé hnízda pojmenovali Milda a Raimis.
V letech 2018, 2019 a 2020 Milda a Raimis úspěšně zahnízdili – každý rok odchovali dvě mláďata.. 28.3.2021 – Raimis se nevrátil do hnízda.
Milda vylíhla dvě vejce. Po Raimisově zmizení se k Mildě připojilo několik cizích orlů. Mláďata zemřela několik dní po vylíhnutí. Od konce dubna 2021 se v hnízdě s Mildou zdržoval samec jménem pan K. Pan K byl viděn naposledy 18. února 2022.
20. února 2022 se v hnízdě objevuje samec, který dostal dočasné jméno Pan S. 15. a 18. března snesla Milda dvě vejce. 16. března dostal pan S jméno Voldis. Obě vejce sežrala 23. března cizí samice orla mořského.
Na začátku roku 2023 je Milda stále s Voldisem.


Chronologie událostí hnízda 2023:

3. ledna orli navštívili hnízdo poprvé v tomto roce
17. ledna – první páření letošní sezóny
20. ledna Jānis Ķuze se svými spolupracovníky podnikli údržbářský výlet do hnízda a vyměnili starou optiku fotoaparátu za novou s jasným výhledem a mnohem lineárnějším obrazem, než měl starý fotoaparát.
8. března – 17.23 snesla Milda první vejce – předpokládaný termín líhnutí je 15. dubna
11. března – 15:31 snesené druhé vejce – předpokládané datum líhnutí je 18. dubna.
15. března – třetí vejce bylo sneseno v noci ze 14. na 15. března. Vejce bylo vidět velmi jasně až ráno 16. března. Předpokládaný termín líhnutí je 22. dubna.

Online přenos z hnízda:

Orel Mořský webkamera


Videozáznamy:

Milda snáší první vejce sezóny 2023

Pohled na první vajíčko


Celý proces snášení druhého vajíčka

Tři vajíčka v hnízdě


Pohled zblízka

Střídání v inkubaci vajec – Milda přiletěla vystřídat Voldice

Zdroj: White-tailed sea eagles in Latvia – videozáznamy, MSanmaelo, Liznm

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)