Hnízdo potáplic se nachází v oblasti jezer New Hampshire. Severní Amerika je domovem pěti druhů potáplic vyskytuje se zde: Potáplice malá, Potáplice pacifická, Potáplice severní, Potáplice žlutozobá, Potáplice lední. Potáplice lední je nejrozšířenější a nejznámější druh a jediný, který se rozmnožuje na jihu v New Hampshire.
Výbor pro uchovávání vodního ptactva (LPC) byl založen v roce 1975 v reakci na obavy o dramaticky klesající populaci potáplic. Posláním LPC je obnovit a udržet zdravou populaci potáplic po celém New Hampshire, sledují zdraví a produktivitu populací. Hlídky kontrolují kvalitu životního prostředí. Více než 45 let zajišťuje Výbor pro zachování potáplic celostátní monitorování, výzkum, řízení a dosah na zachování potáplic a jejich stanovišť. LPC je velká síť zaměstnanců s více než 1500 členy a dobrovolníky kteří pracují na záchraně potáplic.
Společnost LPC vysílá živě od roku 2014. Potáplice na webové kameře mají historicky vysokou úroveň hnízdního úspěchu, není tomu tak vždy. Potáplice čelí mnoha výzvám. Vejce a kuřata mohou být ztracena kvůli dravcům, sourozeneckému soupeření nebo změnám hladiny vody. Úspěch není vždy zaručen.

Potáplice lední

Potáplice lední žije v Severní Americe, v Grónsku a na Islandu. Je největší a nejpůvabnější ze čtyř známých druhů potáplic. Potáplice je stěhovavý pták a zimuje většinou v jižněji položených pobřežních oblastech.
Potáplice má tmavě zelenou až černou hlavu s kovovým leskem, červené oči a dlouhý špičatý černý zobák. Peří mění podle ročního období.
Má silné nohy s plovacími blánami a díky tomu umí skvěle plavat, úspěšně lovit a obratně se potápět. Může se potopit až do hloubky 60 metrů a někdy zůstane pod vodou i několik minut.
Potáplice lední, žijící po celý život s týmž partnerem se zdržují na jednou zvoleném hnízdišti po celý život. Začátek hnízdění závisí na čase oblevy na jezeře a spadá obvykle do června. I místo hnízdění ptáci po léta nemění. Hnízdo na pevném podkladě je u mnoha párů jen jamka na zemi, u jiných jej tvoří ale zřetelná hromada z mechu a vodních rostlin. Na hnízdě sedí oba rodiče, doba hnízdění je 29 až 30 dní. Mláďata už za dva dny dokážou plavat, a dokonce provádět krátké ponory. Když si potřebují odpočinout, povozí se na hřbetě jednoho z rodičů. Po dvou až třech měsících, kdy už umí létat, svoje rodiče opustí.
Potravou potáplic jsou především ryby, ale také raci, žáby, mloci, plži a další vodní zvířata.

Hnízdění 2021

Online přenos z hnízda – webkamera 1

Potáplice webkamera z hnízda

Videozáznamy:

21. května samička položila první vajíčko. Vejce na tomto videu není vidět, ale pohyby jsou nezaměnitelné.

23.května položila druhé vajíčko

Výměna páru potáplic v inkubaci

U hnízda se objevila vydra

21.6.2021 se vylíhlo první mládě.

Zdroj: Loon Preservation Committee

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)