Hnízdo orlů skalních se nachází v národním parku Soomaa v jihozápadním Estonsku, kde je známo hnízdění orlů od druhé poloviny 20. století.
Samice Helju snesla jediné vejce 21. března a od té doby začala plně inkubovat. Inkubační doba orlů skalních je dlouhá a velmi náročná operace, může trvat až 44 dní. Většinu času inkubace trávila samice v hnízdě, kterou během dne vystřídal samec Kalju. Samice Helju ráno 5. dubna opustila hnízdo. Když o tři hodiny později dorazila do hnízda, rozdrtila skořápku vajíčka a snědla obsah.

Vyjádření estonského ornitologa – Autor: Gunnar Sein
Aktivita hnízdění orlů skalních se v Estonsku pohybuje v tříletém cyklu. V prvním cyklu jsou orli málo produktivní a nemusí dojít k hnízdění, druhý rok je středně produktivní, kdy odchovají alespoň jedno mládě a třetí rok je nejproduktivnější. Tyto tříleté cykly jsou velmi konkrétní. Tento rok 2021 je ve spodní části cyklu. Nevíme přesně jaký faktor může ovlivnit cykly produktivity zde v Estonsku, ale z literatury je známo, že produktivita hnízdění je přizpůsobena hojnosti potravy.
Právě teď nemám žádné vysvětlení, proč Helju snědla vejce, ale instinktivně mohla vytušit, že by mohli mít vážné problémy s krmením v červnu nebo červenci. Podle jejich instinktů tedy přišlo „rozhodnutí“ nepokračovat v inkubaci vajíčka. Jsem si naprosto jist, že Helju je chytrá a zkušená samice orla skalního, která se chovala správným způsobem, jak je to v přírodě běžné. Skutečná příroda je vždy velmi-velmi pragmatická. Rozhodně jsme byli svědky smutného příběhu, ale na druhou stranu máme štěstí, že vidíme chování, o kterém se odborníci obvykle jen dohadují. Sledoval jsem hnízdo orlů v Estonsku 10 let, během tohoto období jsem viděl jen dva případy, kdy vajíčka nebo 3denního orlíčka během 20 minut samice snědla a pak byla v klidu na hnízdě. Už tehdy jsem tušil, že samice je schopna „napravit“ výsledky chovu, ale nebyl jsem si tím jistý. Nyní jsme viděli v přímém přenosu důkaz infanticidního chování.


Online přenos z hnízda:

Orel skalní – webkamera z hnízda v Estonsku

Videozáznam:

Zdroj: .looduskalender.ee, Lizm

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)