Hnízdo orlů skalních se nachází v bažině, v národním parku Soomaa v jihozápadním Estonsku, kde je ve stejné bažině známo hnízdění orlů od druhé poloviny 20. století, kdy tam legendární estonský přírodovědec Viktor Masing (1925-2001) našel orlí hnízdo. Hnízdo viděné na kameře využívají orli od roku 2011.Od té doby na hnízdě vychovali čtyři mláďata.
V letech 2018 a 2019 přinesli orli do hnízda na jaře čerstvý materiál, ale neměli vejce. U orlů skalních jsou taková takzvaná nehnízdní období běžná, kdy je hnízdo zdobeno čerstvými větvemi, ale vajíčka nejsou snášena.
Orli skalní začínají zdobit hnízdo čerstvými větvemi již na konci zimy.
Orlí samice obvykle snáší vajíčka ve druhé polovině března, mláďata se líhnou koncem dubna. Mají až dvě vejce, ale obecně přežije jen jedno orlí mládě. Slabší mládě obvykle zemře kvůli nedostatku potravy. V roce 2020 bylo první vejce položeno již 11. března. V tomto roce orli odchovali jedno mládě.

Původ samce orla skalního Kalju není znám, ale samice Helju má na levé noze kovový lotyšský kroužek.

Kameru na hnízdě instaloval Urmas Sellis a Gunnar Sein z Eagle Club Estonia a Omar Neiland (Beta Grupp OÜ) začátkem ledna. Používá se kamera AXIS F41 s mikrofonem vyrobeným na zakázku od Omara. Hlavní část kamery je pod hnízdem na kmeni stromu, ale objektiv a snímač jsou na úrovni hnízda. Kamera se tedy při pohledu z hnízda zdá být docela malá. Navíc se ornitologové snažili kameru co nejvíce kamuflovat. Kamera je napájena solárními panely a kvůli úspoře energie se fotoaparát vypne, když se setmí a baterie jsou slabé. Živé vysílání z hnízda pokračuje při východu slunce. Kamerový obraz je přenášen prostřednictvím mobilního internetu 4G, takže v případě intenzivního používání sítě může dojít k přerušení přenosu.

Online přenos z hnízda:

Orel skalní – webkamera z hnízda v Estonsku

Videozáznamy:

Sameček Kalju přináší první větev

Samec Kalju a samička Helju se páří na větvi

Úprava hnízda

Ranní návštěva hnízda

Zdroj: Looduskalender, lizmn, rysk132

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)