Toto hnízdo se nachází v odlehlé oblasti rumunské Bucoviny, kde hnízdí a vychovává mládě pár orlů skalních. Asociace Wild Bucovina je nevládní a nezisková organizace, která vytvořila novou webovou kameru, aby pozorovala vzácné hnízdění orlů skalních. Tento pár byl místně pozorován posledních 6 let. Nastavení kamery vyděsilo samce a nebyl v hnízdě. 13. 6. 21 se samec vrátil do hnízda s kořistí poprvé od instalace kamery. Samice loví a stará se o své kuřátko. Samec byl viděn a vyfotografován, jak letí se samicí v blízkosti hnízda a také loví pro rodinu. Vzhledem k citlivé povaze narušení hnízda a souvisejícím důsledkům se při prohlížení tohoto divokého hnízda orla skalního doporučuje opatrnost.


Samice Bucovina letěla do hnízda a přinesla kočku. Může to být kočka domácí (Felis catus) nebo kočka divoká (Felis silvestris).
Máma doručila kočku na stranu hnízda a ta se zasekla na větvích. Mladý orel Zenit se jí statečně snažil přenést do hnízda, ale není dostatečně silný. Na videozáznamu v 2:07 vidíme znaky na obličeji kočky – je to kočka domácí.
Samice se vrací do hnízda o 75 minut později a bojuje s pokusem vytáhnout kočku do hnízda, maminka Bucovina je silná orlice! Nakonec začne kočku porcovat a krmí mladého orla.
Krmení trvalo více než 2 hodiny (plus hodinu, kdy Zenit pracoval na vlastním krmení). Když máma dokončí krmení opustí hnízdo.


Online přenos z hnízda

Orel skalní Rumunsko

Videozáznam:

VAROVÁNÍ!!! Záběry mohou být pro některé citlivé diváky znepokojující.

Orli jsou vrcholovými predátory na vrcholu potravinového řetězce, a přestože se jedná o citlivou a jedinečnou událost s přinesením domestikované kočky jako kořisti – u orlů jde o přežití. Právě naše lidské emoce ztěžují sledování, protože mnozí jsou majiteli a milovníci koček.

Zdroj: wildbucovina, videozáznam Lady Hawk

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)