Hnízdo orlů skalních se nachází v odlehlém rašeliništi v národním parku Soomaa. Toto území je známé již od druhé poloviny 20. století, kdy zde legendární estonský přírodovědec Viktor Masing (1925-2001) nalezl hnízdo orla skalního. Během posledního čtvrtstoletí měli orli skalní v této oblasti nejméně čtyři hnízda. Hnízdo viděné na kameře využívají orli od roku 2011 a odchovali zde celkem čtyři orli – naposledy v roce 2020, kdy jsme toto hnízdo poprvé pozorovali hnízdní kamerou. Všechna čtyři mláďata zde byla okroužkována a jedno z nich bylo spatřeno později. Orlík z roku 2014 byl nalezen mrtvý v Polsku v roce 2015.

Hnízdění 2022

12. února bylo zahájeno živé vysílání
Samička Helju snesla první vejce sezóny 2022 15. března, druhé 19. března
25. dubna se vylíhlo první mládě
28. dubna se vylíhlo druhé mládě
12. května po napadení starším sourozencem mladší mládě vypadlo z hnízda.
22. května bylo mládě kroužkováno


Kroužkování

Ornitolog Urmas Selis 22. května mládě kroužkoval. Na pravou nohu orlík dostal zelený kroužek s kódem SB260, zelená barva kroužku označuje původ Estonska. Kroužek levé nohy (červený nad zeleným 401N) označuje rok líhnutí 2022.
Kuřátko vážilo s pytlem 2,4 kg. 2,3 kg je hmotnost mláděte. Křídlo měřilo 170 mm. Zadní dráp 30,6 mm. Urmas také navrhl jméno pro orla Margit. V mladém věku se těžko odhaduje pohlaví i podle měření, ale Urmas předpokládá, že mladý orel je s největší pravděpodobností samička.
Odebral vzorky peří mláděte na analýzu DNA.
Na hnízdě bylo také potřeba opravit kameru, aby se ve vlhkém počasí nemlžila. Vyvrtal malé otvory o průměru 2 mm do pouzdra čočky, aby docházelo k odstranění vlhkosti z krytu. Přední sklo je jedno z nejchladnějších míst v pouzdře objektivu. Většinou zezadu svítí slunce, ohřívá ostatní části a vodní pára se kondenzuje na nejchladnějším místě.
Pod hnízdem ornitologové našli druhé mládě, které vypadlo z hnízda. Mládě bylo pod hnízdem uvnitř mechu. Jeho zadní polovina těla byla trochu klovaná, pravděpodobně druhým mládětem, než vypadlo z hnízda.Online přenos z hnízda:

Orel skalní – webkamera z hnízda v Estonsku

Videozáznamy:

Videozáznam z kroužkování


Oba rodiče se vrací po kroužkování do hnízda. Nejprve Kalju, pak Helju.

Zdroj: Kotkaklubi

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)