Hnízdo albatrosů královských se nachází v kolonii nedaleko města Dunedin na Novém Zélandu. Jedná se o jedinou chovnou kolonii albatrosů na jižní polokouli, kde je vidět severní královský albatros v přirozeném prostředí.


Hvězdný pár OGK a YRK se přesunul z kopce na Quarry Track od doby, kdy v roce 2020 úspěšně odchovali samičku Atawhai na Top Flat.
Samička YRK položila jediné vejce 9. listopadu 2021
Samice YRK je kroužkovaná kroužky (žlutá/červená/černá). Samička se vylíhla v roce 1994, je jí 28 let. Mláďata chová od roku 2006.
Samec OGK je kroužkovaný kroužky (oranžová/zelená/černá). Sameček se vylíhl v roce 1998, je mu 24 let. První mládě odchoval se samičkou YRK v roce 2006.
Tento pár je spolu od roku 2006. Rok 2022 je jejich osmý pokus o odchov.

Vajíčko se začalo líhnout 22. ledna a bylo pracovníkem Royal Cam odstraněno z hnízda a vzato na líhnutí do inkubátoru. Vylíhnutí albatrosa může trvat až 6 dní, aby se zabránilo kladení vajec mouchy do vajíčka, je během tohoto dlouhého procesu chráněno. Ranger postříkal hnízdo bezpečným repelentem proti hmyzu a dal pod samečka OGK, který byl na hnízdě umělé vejce. Je zásadní zabránit tomu, aby mouchy snášely vajíčka do otevřeného vajíčka, protože výsledné larvy / červi by sežrali líhnoucí kuřátko. V průběhu let to byla nejvyšší příčina úmrtnosti mláďat albatrosů v Taiaroa Head.
Fotografie vajíčka z 22. ledna po umístění do inkubátoru.

Mládě albatrosů se vylíhlo 26. ledna a bylo vráceno do hnízda, na kterém inkubovala samička YRK umělé vejce. Po vylíhnutí mládě vážilo 300 gramů. Hnízdo a jeho okolí bylo opět ošetřeno repelentem proti hmyzu. Nyní budou každý den pracovníci centra pravidelně mládě vážit a kontrolovat jeho zdravotní stav.Fotografie vylíhnutého mláděte 26. ledna 2022.


Albatros královský

Albatros královský tráví 80% svého života na moři a na pevninu se vrací pouze k chovu. Délka těla severních královských albatrosů je přibližně 1,2 metru, hmotnost 6-8 kg. Severní královský albatros je jedním z největších mořských ptáků na světě, s rozpětím křídel až tři metry. Jeden z nejdéle žijících ptáků na světě, který se pravidelně dožívá 40 let. Samice snáší jedno vejce v říjnu až listopadu. Doba inkubace trvá 75-86 dní (průměr 79).
Mláďata se líhnou v lednu až únoru a opouštějí hnízdo v září a říjnu. Maximální rychlost Albatrosa je kolem 110 km.


Online přenos z hnízda:

Albatros královský webkamera z hnízdění

Videozáznamy:

Sameček OKG inkubuje vejce, které se brzy začne líhnout


Strážce provádí vizuální kontrolu vajíčka, aby zkontroloval případné známky líhnutí

Kontrola vajíčka, které se začalo líhnout! Vajíčko bylo odstraněno z hnízda a přeneseno na bezpečné líhnutí do inkubátoru. Na hnízdo byl daný podkladek.


Samička YRK se vrátila z moře. Láskyplné přivítání se samečkem na hnízdě.

Mládě Royalcam se vylíhlo a bylo vráceno na hnízdo samičce YRK!

Zdroj: The Royal Albatross Centre, videozáznamy Lady Hawk

;

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)