Toto je desátá sezóna, kdy Dick Pritchett Real Estate poskytuje živý pohled do tohoto hnízda orlů bělohlavých Harriet a M15 na jihozápadě Floridy. V letošní sezóně opět zachytí veškeré dění pomocí kamer, které přenášejí stream 24/7.

První vejce desáté sezóny (E19) bylo sneseno 20. listopadu 2021 v 15:48:56 a vylíhlo se 27. prosince 2021 ve 12:43:04 (den 37) (Pip – prasklina ve vajíčku byla poprvé spatřena 26.12.21 v 9:55:54 – od první praskliny trvalo vylíhnutí 1 den, 2 hodiny, 47 minut a 10 sekund)

Druhé vejce (E20) bylo sneseno 23. listopadu 2021 v 17:10:09 a vylíhlo se 28. prosince 2021 v 17:54:44 (den 35) (Pip – prasklina ve vajíčku byla poprvé spatřena 27.12. 21 v 15:47:25 – od první praskliny trvalo vylíhnutí 1 den, 2 hodiny, 7 minut a 19 sekund).

Orel bělohlavý

Orel bělohlavý je velký dravý pták žijící v Severní Americe. Je to národní pták a státní symbol Spojených států amerických. Vyskytuje se na většině území Kanady a Aljašky, v celých kontinentálních Spojených státech a na severu Mexika, většinou poblíž velkých otevřených vod s bohatými zásobami potravy a starými stromy na hnízdění.
Dospělý jedinec má hnědé peří na těle a bílé na hlavě a ocasu. Ocas nemá příliš dlouhý a jeho tvar poněkud připomíná trojúhelník. Samci i samice jsou zbarveni stejně. Zobák, pařáty a duhovky má orel bělohlavý svítivě žluté. Na neopeřených pařátech má krátké silné prsty s velkými drápy. Drápem na zadním prstu probodává životně důležitá místa na těle oběti, zatímco předními prsty ji drží nehybnou. Má velký zobák hákovitého tvaru se žlutým ozobím.

Nedospělý jedinec má hnědé peří s bílými skvrnami až do svého pátého (výjimečně čtvrtého, vzácně i třetího) roku, kdy pohlavně dospívá. Orel bělohlavý je velký pták s délkou těla 70–102 centimetrů, rozpětím křídel 1,68–2,44 metru a hmotností 2,5–7 kilogramů. Samice je zhruba o čtvrtinu větší než samec, průměrná hmotnost u nich je 5,8 kg a u samců 4,1 kg. Rozměry těla se mění podle zeměpisné polohy – nejmenší jedinci žijí na Floridě, kde samec jen výjimečně přesahuje váhu 2,3 kg a rozpětí křídel 1,8 metrů, a naopak největší žijí na Aljašce, kde velká samice může přesáhnout i váhu 7,5 kg a rozpětí 2,4 metrů.
Jeho hnízdo je největší ze všech hnízd ptáků v Severní Americe, používá ho opakovaně po více let a každý rok přidává nový materiál. Může dosahovat hloubky až 4 metry, šířky 2,5 m a váhy 1 tuny. Hnízdo staví z větví většinou na velkých stromech poblíž vody. Když okolo nejsou stromy, může se zahnízdit na zemi. Samice snáší jedno až tři vejce ročně, ale jen vzácně se stává, že přežijí všechna tři mláďata. Na vejcích střídavě sedí samec i samice, zatímco druhý partner hledá potravu nebo materiál na hnízdo.

V přírodě se dožívá průměrně dvaceti let, ti nejstarší mohou žít až třicet let a v zajetí ještě déle. V jednom případě se jedinec chovaný v zajetí v New Yorku dožil 50 let. Stejně jako rozměry je i délka života ovlivněná místem výskytu.

Online přenos z hnízda:

Orlí hnízdo Harriet a M15 – webkamera

Videozáznamy:

První pozorování líhnutí E19


Orlíček je na světě!

Začíná se líhnout vajíčko č.2

E20 je na světě!


Krmení mláďat

Sourozenecká rivalita


Harriet přiletěla do hnízda s vačicí – krmení

Zdroj: Southwest Florida Eagle Cam, videozáznamy Lady Hawk

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)