Hnízdo sokolů stěhovavých se nachází v Orange, NSW., Austrálie. Hnízdo je instalované v horní části vodárenské věže na Univerzitě Charlese Sturta poblíž města Orange v regionu Central West v Novém Jižním Walesu.
Projekt FalconCam, byl založen v roce 2008, aby studoval, sledoval a zaznamenával přirozené chování rezidentní sokolí rodiny dravého druhu ptáků, který byl do nedávné doby zařazen do seznamu na celém světě jako „ohrožený“ a aby poskytl výzkum, videozáznamy a vizuální vysílání pro celosvětové úsilí o ochranu. Tato kamera se nazývá „box cam“ a má nejvyšší rozlišení a nejlepší výhled na celý box.


Hnízdění 2021

31. srpna položila samička první vejce. Druhé 2. září a třetí 5. září. To je pravděpodobně její poslední vajíčko, protože nikdy nepoložila více než tři vejce.

CHOVNÝ ZÁZNAM 2020

Loni byla snesena tři vejce: 27., 29. srpna a 1. září Dvě z těchto vajec se vylíhla 5. října. Třetí se nevylíhnulo, nebylo životaschopné. Druhé mládě bylo bohužel velmi slabé a neprospívalo. Po dvou dnech zemřelo. Přeživší mládě dostalo jméno Izzi, mladý sameček byl naposledy spatřen v oblasti 10. srpna.

Ptáci jsou kamerou na věži pozorováni od roku 2007, hnízdí v boxu posledních dvanáct let s maximálně třemi vejci a úspěšnými mláďaty za sezónu (v průměru 1,5). Rodiče se jmenují Diamond (samice) a Xavier (menší samec). Diamond převzala hnízdo od starší samice Swiftu v roce 2015 a Xavier nahradil Bula v roce 2016 (který zase nahradil prvního samce, Beau, v roce 2015). Xavier dorazil právě ve chvíli, kdy se líhla vajíčka, a zachránil sezónu tím, že poskytoval Diamond a jejím třem mláďatům jídlo. Samec je menší než samice, má méně skvrn na hrudi a má jasnější žlutooranžové drápy a zobák. Ptáci nemigrují a rituály námluv pokračují po celý rok, ale v červenci a srpnu se zintenzivňují spolu s jídlem, které přináší samec. Vejce se snáší obvykle koncem srpna, mláďata se líhnou v říjnu a vylétají v listopadu. Mláďata často pobývají na území až do března, když je rodiče učí lovit a často navštěvují hnízdo ve věži, takže je na co se dívat i mimo hlavní období rozmnožování.


Online přenos z hnízda:

Sokol stěhovavý – Nový Jižní Wales

Videozáznamy:

První vajíčko


Druhé vajíčko

Sameček ulovila špačka


Třetí vajíčko

Po snesení třetího vajíčka přinesl ssameček Xavier samičce Diamond odměnu

Zdroj: Box Cam, Falconcam Project, videozáznamy Edith P

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Odebírejte aktuality ze světa přírody

Jednou týdně vás budeme informovat o nejdůležitějších údálostech z dění před kamerami.

Děkujeme Vám. Nyní zkontrolujte vaší emailovou schránku a nastavení potvrďte kliknutím na odkaz.

Pin It on Pinterest

Sdílejte stránku

Podělte se s kamarády.

Shares
(Omlouváme se za zobrazovaní reklamních prvků, ale prokliky na partnerské stránky nám pomáhají financovat provoz a aktualizaci ZooCam.info)